انواع الیاف افزودنی

استفاده از الیاف در بتن از حدود ۵۰ سال پیش آغاز شد و  هر روز استفاده از الیاف در بتن  بیشتر مرسوم می شود. این روش مزایای فراوانی دارد که می توان به مقاومت خم، مقاومت برش، مقاومت کششی و بارهای ضربه ای و مقاومت در برابر ترک خوردگی را نام برد. جهت مقاوم سازی از الیاف هایی همچون فولادی، کولار، کربن، شیشه و پلیپروپیلن استفاده می شود .

الیاف استفاده شده در بتن را می­توان از نظر جنس به گروه زیر تقسیم کرد:
-مواد مصنوعی آلی مانند پلی­پروپیلن و کربن
-مواد مصنوعی غیر آلی مانند فولاد و شیشه
-مواد طبیعی آلی مانند سلولز
-مواد طبیعی غیر آلی مانند آزبست

الیاف طبیعی:الیاف طبعی از جمله نارگیل، سیسال، تفاله ­ی نیشکر، بامبو، کنف، کتان، چوب و الیاف گیاهی جهت تشخیص خصوصیات مهندسی و احتمال استفاده از آن­ها در ساختمان­ سازی در کشورهای مختلف مورد آزمایش قرار گرفته اند و به دلیل فعل و انفعال بین ملات سیمان و الیاف، ضعف ­هایی در دوام آن­ها مشاهده گردید. الیاف گیاهی استحکام بالایی ندارد و در اثر افزایش بارهای وارده با پارگی الیاف و یا با بیرون کشیده شدن آن­ها از درون ملات بتن، شکست در سازه بتنی ایجاد می­شود.

الیاف فولادی:  الیاف فولادی به منظور بهبود بخشیدن به خواص مکانیکی بتن، کاربرد وسیعی را در سازه‌های بتنی و بتن الیافی پیدا کرده­ اند.بتن ساخته شده با الیاف های فولادی می تواند جایگزین خوبی برای بتن های مسطح شده با میلگرد های فولادی گردد و استفاده از این نوع بتن بیشتر در روکش جاده ها، شمع­ها، پی ماشین آلات، پوشش تونل­ ها و سازه­ های دریایی استفاده می شود. الیاف فولادی شکل های مختلفی دارند که معمولا  4 دستهمی باشند:
– الیاف سیمی
– الیاف های ماشینی
– الیاف نواری یا برشی
– الیاف ریخته گری

میزان مصرف 

میزان مصرف پودر سخت کننده مطابق محل مصرف، میزان مصرف در هر متر مربع به کیلوگرم، میزان بار ترافیکی به تن در جدول زیر است :

  • محل مصرف                  میزان مصرف            میزان بار 

  • پارکینگ معمولی        kg 5 -4         تا 3 تن

  • سالن های تولید            kg  5          تا 6 تن

  • بارانداز بار آشیانه ها        kg 7         تا 10 تن

  • جاده معادن سنگ          kg 12         تا 22 تن

تصاویر افزودنی ها

کف سازی
کف سازی
کف سازی
کف سازی
کف سازی
کف سازی
کف سازی
کف سازی